Každá žena sa vo svojom živote dostane do fázy, kedy začne premýšľať o privedení nového života na svet. Už vtedy sa stáva plne zodpovedná za svoje telo a určite by nemala nič nechať na náhodu. Toho, čo naozaj žena potrebuje na to, aby pripravila svoje telo na graviditu nie je až tak veľa. MUDr. Oleksander Sakal, ktorý je súčasťou tímu ISCARE Martin nám priblížil, ktoré vitamíny je nevyhnutné zaradiť do stravy a prečo.

Telo ženy má špecifické potreby na výživu v období plánovania a snaženia sa o dieťa, tie pretrvávajú počas celého tehotenstva a dojčenia. ,,Kvalita potravín už dávno nie je taká, ako by mala byť. Druhá vec je, že sú ľudia v dnešnej dobe uponáhľaní a často siahajú po polotovaroch. V strave je málo čerstvého ovocia a zeleniny. Chýba im tiež pohyb na čerstvom vzduchu a slnku. To má za následok nedostatok vitamínov, ktoré majú zásadný vplyv na kvalitu vajíčok a správny vývin plodu už od jeho počatia,“ upozorňuje doktor Oleksander Sakal a dopĺňa, ktoré vitamíny sú v období plánovania, ale aj počas samotného tehotenstva dôležité: „Vitamíny, ktoré majú význam v prekoncepčnom období, teda v období plánovania tehotenstva, sú vitamíny skupiny B, medzi ktoré patrí aj myo – inozitol.“

Kyselinu listovú je potrebné dopĺňať už pred počatím

Ľudské telo si ju nedokáže vytvoriť samo, práve preto je kyselina listová patriaca do skupiny vitamínov B prvou na zozname, ktorú vám odporučí lekár na užívanie aspoň jeden mesiac pred počatím a tri mesiace po ňom. Užívanie kyseliny listovej aspoň 1 mesiac pred otehotnením je dôležité pre vytvorenie dostatočnej hladiny aktívnej formy kyseliny listovej, aktívneho folátu v krvi. Ten vzniká v tele premenou prijímanej biologicky neaktívnej formy kyseliny listovej.

„Kyselina listová a jej aktívna forma – folát je dôležitá pre zdravý vývin embrya a hlavne ako prevencia rázštepových porúch chrbtice. Je potrebné dodržať jej potrebné dávkovanie a dopĺňať ju už pred počatím, pretože výrazne znižuje riziko vývojových porúch centrálnej nervovej sústavy. Dávka 400 µg denne dokáže toto riziko znížiť až o 23-55 %,“ zdôrazňuje doktor Oleksander Sakal.

Vyššie spomínaný folát prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podieľa sa na procese delenia buniek. Taktiež prispieva k správnej tvorbe krvi a fungovaniu imunitného systému. Gynekológovia odporúčajú, že aj napriek tomu, že je folát obsiahnutý v strave, pre dosiahnutie jeho dostatočnej hladiny v krvi je potrebné zabezpečiť denný príjem minimálne 400 µg kyseliny listovej vo forme výživového doplnku stravy.

MUDr. Sakal upozorňuje, že až 50 % žien nedokáže správne spracovať kyselinu listovú a potrebujú k nej pridať aktívnu formu kyseliny listovej (aktívny folát) a tiež ďalšie vitamíny skupiny B (B2, B6 a B12), ktoré sú dôležité pre správne fungovanie folátu. Preto je vhodné užívať prípravky, ktoré obsahujú aj L – metylfolátV ranom štádiu tehotenstva, kedy o ňom žena nemusí vedieť, prebiehajú dôležité vývojové procesy pre dieťa. Nízka hladina folátu u tehotných žien je rizikovým faktorom porúch neurálnej trubice vyvíjajúceho sa plodu. 

Vitamín D a jeho účinky na graviditu

Rôzne štúdie ukazujú, že ženy počas tehotenstva majú často nižšiu hladinu vitamínu D, a to nielen v zime. „Dostatok vitamínu D preukázateľne zvyšuje schopnosť otehotnieť. Neskôr v tehotenstve má významný vplyv v podstate vo všetkých metabolických procesoch. Je akýmsi regulátorom celého zdravia ešte nenarodeného dieťaťa,“ upresňuje odborník. Vitamín D sa podieľa na vývoji kostí, zubov a fungujúceho imunitného systému. Odborníci v Európe odporúčajú dodatočný príjem vitamínu D počas tehotenstva.

Myo-inozitol a jeho zásadný vplyv na otehotnenie 

Tento vitamín, ktorý si produkuje aj ľudské telo, podporuje v tele niekoľko biologických procesov. „Pre ženy je zásadný fakt, že sa vo vysokých koncentráciách nachádza vo folikulárnej tekutine a má významný vplyv na kvalitu a dozrievanie vajíčok. Myo-inozitol a kyselina listová sú dôležité látky, ktoré by nemali chýbať v období snaženia sa a ani počas tehotenstva,“ dopĺňa MUDr. Sakal. Netreba zabúdať ani na dopĺňanie už spomínaného vitamínu cholín, ktorý prispieva k správnej látkovej premene lipidov, k udržaniu normálnej funkcie pečene a k správnej látkovej premene homocysteínu.

Napriek tomu, že väčšinu vitamínov dokážeme čerpať z potravín, je dôležité tento prísun živín nepodceňovať. Ako spomínal MUDr. Oleksander Sakal, žijeme v uponáhľanej dobe, v ktorej životný štýl a kvalita potravín nie je pre plánovanie dieťaťa dostačujúca, práve preto je dobré si prísun vitamínov zabezpečiť aj výživovým doplnkom s vyššie odporúčaným zložením.