Ktorá antikoncepcia je najlepšia pre zábudlivé?

Vnútromaternicové teliesko

Asi trojcentimetrové teliesko tvaru písmena T sa zavádza do maternice, kde zostáva približne 5 rokov. Zatiaľ je dostupné medené alebo umelohmotné, novinkou bude zlaté. Teliesko má antikoncepčnú spoľahlivosť 99%, vstrebávanie hormónu obchádza pečeň, nemá vplyv na krvný tlak a odporúča sa ženám s tromboembóliou v anamnéze. Pokiaľ nemá žena problémy, až päť rokov sa prakticky nemusí antikoncepciou zaoberať. Nevýhodou je zavádzanie a vyberanie telieska lekárom, nepríjemné pocity a riziko zápalu. Neodporúča sa obvykle mladým ženám, ktoré ešte neboli tehotné a ženám po menopauze s pokročilou atrofiou maternice. 

vnútromaternicové teliesko – lejdy.sk

Implantát

Pod kožu lekár vpichne ohybnú tyčinku, z ktorej sa do krvi uvoľňuje hormón – gestagén etonogestrel. Implantát spoľahlivo ochráni (na 99%) pred otehotnením po dobu troch rokov. Výhody sú podobné ako pri vnútromaternicovom teliesku – pri vstrebaní obchádza pečeň, nemá vplyv na krvný tlak. Odporúča sa ženám s tromboembóliou v anamnéze. Navyše chráni pred osteoporózou. Zavádza ho lekár pod kožu ramena v lokálnom znecitlivení, v prípade komplikácií alebo z iných dôvodov sa musí chirurgicky odstrániť. Asi 21% žien nemá menštruáciu, čo je ale pre väčšinu užívateliek prijateľné. Nepríjemné je však nepravidelné krvácanie a špinenie. Prvotná investícia je nákladná, preto si ho niektoré užívateľky musia kúpiť na splátky. 

Náplasť

Umelohmotný štvorček veľkosti 4,5 cm x 4,5 cm sa nalepí na stehno, brucho, rameno alebo zadok. Tak ako väčšina tabletiek obsahuje dva hormóny – estrogén a gestagén norelgestromín. Náplasť je spoľahlivá na viac ako 99%. Keďže sa vstrebáva cez kožu, obchádza tráviaci trakt a pečeň. Oproti tabletkám je výhodou, že nová náplasť sa nalepuje len raz za týždeň. Pokiaľ máte zažívacie problémy, hnačky, zvraciate, nemusíte sa obávať, či bude antikoncepcia účinná. Nevýhodami je možné podráždenie kože na mieste nalepenia náplasti. Niektoré užívateľky sú rušené odlepovaním sa náplasti a tiež tým, že nie je veľmi diskrétna. 

náplasť - lejdy.sk

Krúžok

Predpisuje ho lekár, ale do pošvy si ho vkladá samotná užívateľka. Podobne ako predchádzajúce formy antikoncepcie obchádza tráviaci trakt a pečeň. Výhodou antikoncepčného krúžku je, že si ho nemusíte vkladať každý deň. Po zavedení ho máte 3 týždne po určenú dobu v pošve, potom ho vyberiete a po ďalšom týždni si zavediete nový. Obsahuje estrogén, druhá zložka gestagén je rovnaká ako v implantáte, je ňou etonogestrel. Nevýhodou je zavádzanie a manipulácia s krúžkom. Niektoré užívateľky si nevedia zvyknúť na pocit, že „tam“ stále niečo majú.

krúžok - lejdy.sk

Naše produkty

Adresa

Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika