Najčastejšie otázky o antikoncepcii

Najčastejšie otázky o antikoncepcii – lejdy.sk

Mudr. PankuchovaOdpovedá: MUDr. Eugénia Pankuchová, MBA, gynekologička

Vynechanie menštruácie

Je možné, že mi užívaním antikoncepcie mešká menštruácia? Alebo ju mám napr. len jeden deň? 
Ak nespravíte chybu v užívaní, je to v poriadku. Aj keby vám menštruácia vôbec neprišla, alebo trvala len veľmi krátko, pokračujte ďalej v užívaní.

Môžem byť s HAK tehotná?

Beriem antikoncepčné tabletky a s priateľom sme mali úplne neprerušovaný sex. Tabletky beriem poctivo každý deň s najviac hodinovým omeškaním. Teraz mi však mešká menštruácia už 4. deň. Môžem byť tehotná? 
Ak ste nespravili chybu v užívaní, tehotná určite nie ste. Niekedy môže menštruácia dokonca pri užívaní HAK aj vynechať. Pokračujte v užívaní HAK ďalej, aj keby ste menštruáciu vôbec nedostali.

Môžem antikoncepcii veriť na 100%?

Môže sa partner do mňa uvoľniť ak beriem antikoncepciu pravidelne bez vymeškaní? 
Áno, aj to je jedna z výhod antikoncepcie, nemáte sa čoho báť.

Ako dlho prežijú spermie v tele ženy?

Po ejakulácii môžu spermie prežiť vo vnútri ženského tela až päť dní.

Vynechala som tabletky viac dní po sebe – čo teraz?

Už 5 dní som zabudla brať antikoncepciu. Môžem pokračovať ďalej, alebo mám čakať na druhú menštruáciu? 
Tento cyklus už antikoncepciu neužívajte, počkajte na ďalšiu menštruáciu bez antikoncepcie. Potom v prvý deň ďalšej menštruácie znova začnite užívať HAK, tento mesiac jednoducho nebudete chránená.

Zabudla som si dať jednu tabletku

Zabudla som užiť tabletku a dala som si ju až o 24 hodín spolu s ďalšou. Koľko dní sa mám chrániť aj iným spôsobom? 
To závisí od toho, ktorú tabletku ste zabudli užiť. Vo všeobecnosti odporúčam chrániť sa celý tento cyklus.

Zmena nálad z HAK

Už dlhší čas beriem antikoncepciu, ktorá mi veľmi vyhovuje. Po čase som si však uvedomila jeden problém, a to sú výkyvy nálad. Začala som byť žiarlivá, citlivá…Sú to dostatočné dôvody na zmenu HAK alebo to ustúpi? 
Ak sú zmeny naozaj spôsobené HAK, neustúpia, zvážte zmenu HAK.

Priberiem z antikoncepcie?

Nie som tučná, ale ani nechcem byť. Jedlo mám však rada, a nechcem sa obmedzovať. Priberiem keď začnem užívať HAK? 
Záleží od konkrétneho druhu HAK. Nemôžme vyslovene povedať, že z niektorých sa vyložene priberá, ale je dobré pri HAK strážiť do čo zjete, resp. to zbytočne nepreháňať.

HAK – zväčší sa mi dekolt?

Bola mi predpísaná na neznesiteľné bolesti. Mám 18 rokov a ešte v kútiku duše čakám, že sa mi „zvačší“ dekolt. Myslíte že mi pomôže aj v tomto? Ale nerada by som z nej pribrala. To je moja najhoršia obava. 
HAK je pri bolestivej menštruácii dobrá voľba. Verím, že s ňou budete spokojná, navyše pomáha aj pri iných ťažkostiach, ako napr. liečbe akné, nepravidelný cyklus,……..zväčšenie dekoltu je však sporné.

HAK a chuť na sex

Užívam antikoncepciu už pol roka, všetko je v poriadku, ale mám pocit, že v poslednej dobe nemám chuť na sex. Môže to byť spôsobené HAK? 
U niektorých pacientok sa môže tento efekt prejaviť, príčiny ale musíte hľadať predovšetkým v partnerskom vzťahu. Ale ak nenájdete iný dôvod, odporúčam zmenu HAK.

Zmena antikoncepcie

Brala som tri roky jeden druh HAK a lekár mi teraz predpísal novú. Kedy ju mám začať brať? Musím sa medzitým chrániť? 
Ak zmeníte značku HAK plynule, teda doberiete jednu, a v takom istom systéme začnete brať druhú, ste chránená a nemusíte hľadať iné spôsoby ochrany.

Antikoncepcia a alkohol

Znižuje alkohol účinok HAK? Som stále rovnako chránená aj pri jeho požití? 
Alkohol neznižuje účinok HAK, ale túto kombináciu neodporúčam.

Účinok HAK pri hnačke

Užila som tabletku a do pol hodiny som dostala hnačku, ktorá ďalej nepokračovala. Som chránená, alebo mám užiť novú tabletku?
Hnačka je definovaná väčším počtom riedkych stolíc, ak sa objavila do 4 hodín po užití HAK, ak je to možné ihneď užite ďalšiu tabletku, a potom pokračujte v užívaní v obvyklom čase.

HAK a antibiotiká

Som chorá a beriem antibiotiká. Môžu ovplyvniť účinok HAK? 
Antibiotiká môžu mať vplyv na účinok HAK, ale nedá sa to povedať všeobecne o všetkých liekoch, takže sa vždy informujte u svojho lekára.

 

Odpovede na otázky boli poskytuté odborne spôsobilou osobou – lekárom. Napriek tomu je nevyhnutné každú odpoveď vnímať a nakladať s ňou len ako so všeobecným medicínskym názorom, tvrdením či informáciou. Odpoveď ani akúkoľvek jej časť v žiadnom prípade nemožno považovať za terapeutickú radu, určenie diagnózy (tak pozitívne ako ani negatívne) či odporučenie, určenie alebo nastavenie konkrétnej liečby. Za týmto účelom odporúčame osobne vyhľadať odborne spôsobilú osobu – lekára špecializovaného v príslušnom odbore, ktorý by mal byť na základe osobného stretnutia a vyšetrenia pacienta spôsobilý poskytnúť konkrétne informácie a uskutočniť prípadne zabezpečiť uskutočnenie relevantných úkonov a opatrení (napr. nastavenie konkrétnej liečby atď.).

Objavte produkty z našej ponuky

Adresa

Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika