Otázky o tehotenstve, dojčení a šestonedelí

Otázky o tehotenstve – lejdy.sk

Mudr. PankuchovaOdpovedá: MUDr. Eugénia Pankuchová, MBA, gynekologička

Ako sa vyvarovať potratu?

Čítala som, že prvé 4 mesiace sú pri tehotenstve rizikové. Čo robiť/nerobiť, aby som nepotratila?
Obávam sa, že neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku. K potratu niekedy dôjde aj keď žena na 100% dodržiava všetky pokyny lekára. Niekedy to príroda zariadi tak, aby sa nenarodil postihnutý plod. Každopádne, buďte šťastná, myslite pozitívne, veď čakáte vytúžené bábätko. Zabezpečte obom dostatočný prísun vitamínov a minerálov, ideálne vo forme komplexného výživového doplnku s obsahom omega 3-mastných kyselín. Pite veľa vody a dbajte na prísun ovocia a zeleniny. Dostatočne oddychujte, dbajte na zdravý spánok, ideálne 8 hodín denne. Vyhýbajte sa alkoholu, pobytu v zafajčenom priestore a kontaktu s chorými ľuďmi.

Strie

Mnohé maminy sa v mojom okolí pasovali so striami. Viem sa im nejako vyhnúť? Akú zložku by mal krém obsahovať?
Obávam sa, že neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku. K potratu niekedy dôjde aj keď žena na 100% dodržiava všetky pokyny lekára. Niekedy to príroda zariadi tak, aby sa nenarodil postihnutý plod. Každopádne, buďte šťastná, myslite pozitívne, veď čakáte vytúžené bábätko. Zabezpečte obom dostatočný prísun vitamínov a minerálov, ideálne vo forme komplexného výživového doplnku s obsahom omega 3-mastných kyselín. Pite veľa vody a dbajte na prísun ovocia a zeleniny. Dostatočne oddychujte, dbajte na zdravý spánok, ideálne 8 hodín denne. Vyhýbajte sa alkoholu, pobytu v zafajčenom priestore a kontaktu s chorými ľuďmi.

Čo nezabudnúť do nemocnice?

Blíži sa môj pôrod. Na aké veci nesmiem pri balení zabudnúť?
Každá pôrodnica má svoje odporúčania. Odporúčam informovať sa priamo v nemocnici, kde budete rodiť. Vzhľadom na to, že budete v pôrodnici približne 5 dní, potrebujete veci pre seba (na osobnú hygienu, v mnohých nemocniciach aj príbor, pohár na vodu a toaletný papier) a veci pre bábätko (plienky, krém na zadoček, oblečenie).

Cisársky rez a jazvy

Budem rodiť cisárskym rezom a obávam sa nepekných jaziev. Existuje produkt, ktorý účinne potláča svrbenie a zároveň hojí a minimalizuje neestetickú jazvu?
Tvorbe jazvy v operačnej rane sa zabrániť nedá. Ide totiž o prirodzený spôsob hojenia sa poškodenej kože po cisárskom reze. U niektorých pacientok sa vytvorí keloidná alebo hypertrofická jazva, ktorá zmení vzhľad bruška. Môže sa stať, že koža nad ranou následne prevísa. Na hojenie rán odporúčam krém s obsahom prírodnej superoxiddismutázy, ktorá jazvu výrazne zmenšuje, zjemňuje a zmäkčuje. Navyše táto látka potláča svrbenie a začervenanie.

Problém s vlhnutím

Som v 19 týždni tehotenstva a vyskytol sa u mňa problém s vlhnutím. Môže to byť spojené s tehotenstvom? Alebo mám hľadať príčinu niekde inde?
Počas tehotenstva nastávajú hormonálne zmeny, ktoré môžu viesť k zvýšenej produkcii hlienu v pošve, nemusí byť však bezpodmienečne infekčný. K zmenám dochádza aj počas dojčenia. Zároveň zmeny prostredia pošvy môžu viesť k vzniku bakteriálnej vaginózy. Toto ochorenie je zvlášť nebezpečné u tehotných žien, lebo môže viesť k predčasnému pôrodu. Preto odporúčam počas gravidity preventívne používať vaginálny gél Lactofeel. Udržiava fyziologické pH pošvy a bráni tak vzniku infekcie.

Tehotenstvo a moje telo

Je pravda, že telo mi počas tehotenstva povie, čo potrebujem?
Ide o veľmi populárny mýtus, hlavne medzi budúcimi mamičkami. Tehotenstvo je obdobie, kedy ženy prenasledujú rôzne chute. Vo väčšine prípadov to nie sú chute na zdravé, vyvážené jedlá plné vitamínov, práve naopak. Okrem toho, potrava stráca cenné vitamíny a minerály tepelnou úpravou. Tehotným ženám odporúčam užívať komplexný a vyvážený multivitamínový a multiminerálový výživový doplnok. Ten zabezpečí dôležitý prísun hlavne železa, jódu, kyseliny listovej a omega 3-mastných kyselín. Len tak si môžete byť istá, že dáte sebe aj svojmu bábätku všetko, čo obaja potrebujete.

Dieťa a prsníky

Čítala som rôzne názory na prikladanie dieťatka k prsníku. Aký by mal byť časový odstup pri kojení?
Priložiť dieťa k matke sa odporúča tesne po pôrode. Reflexne sa spustí tvorba mlieka. Postupne si matka aj dieťa nájdu vlastný režim dojčenia. Nebojte sa, vaše dieťa a telo vám dajú vedieť, kedy treba dojčiť. Prsníky sa nalejú a tlačia. Telo sa nastaví na režim bábätka podľa toho, akého veľkého jedáka ste porodili. Ak dieťa priberá a prosperuje, nemáte problém a všetko robíte správne.

Dojčenie a otehotnenie

Je pravda, že keď dojčím neotehotniem?
Toto tvrdenie nie je pravdivé. Dojčenie chráni pred otehotnením iba za určitých okolností. Avšak táto metóda je veľmi. Odporúčam chrániť sa iným, spoľahlivejším druhom antikoncepcie. V dnešnej dobe už existujú moderné a bezpečné preparáty. Dôležité je, že ich zložky neprechádzajú do materského mlieka. Neovplyvňujú chuť, množstvo, farbu, vôňu ani zloženie mliečka. Preto nemusíte mať obavy, že by vaše dieťa ovplyvnili. A vás pritom spoľahlivo ochránia.

Zapáchajúci výtok

Som v šestonedelí a mám problém so zapáchajúcim výtokom. Je to bežný jav alebo mám vaginálnu infekciu?
Zmena pH v pošve, oslabená imunita, dojčenie a hormonálne zmeny. Toto všetko sú negatívne faktory, ktoré môžu spôsobiť o. i. bakteriálnu vaginózu. Ide o najrozšírenejšiu vaginálnu infekciu, ktorá sa môže prejavovať štípaním, svrbením, čírym, páchnucim výtokom a celkovým vaginálnym dyskomfortom. Problém vyvoláva nedostatok tzv. “dobrých” Laktobacilov, z dôvodu zmeny pH z kyslého prostredia na zásadité. V nevhodnom prostredí Laktobacily neprežijú a nevytvárajú tak kyselinu mliečnu, ktorá prostredie okyslí. Kruh sa tak uzatvára a problém pretrváva. Práve z tohoto dôvodu odporúčam na tento problém vaginálny gél s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu, ktorý upravuje prirodzené pH pošvy.

Prehliadka po šestonedelí

Blíži sa mi termín prehliadky po šestonedelí. Čo má na prehliadke čaká?
Prehliadka po šestonedelí je veľmi dôležitá. Gynekológ Vás vyšetrí a zistí, či je po pôrode všetko v poriadku. Skontroluje prsníky, ultrazvukom skontroluje vaječníky a maternicu. Cytologické vyšetrenie krčka maternice sa odporúča v neskoršom intervale. Pokiaľ ste rodili cisárskym rezom, skontroluje aj stav operačnej rany a tvorbu jazvy. Na tejto prehliadke vám môže lekár ak máte záujem odporučiť aj vhodný typ antikoncepcie podľa toho, či dojčíte alebo nie. Lebo dojčenie pred otehotnením vo všeobecnosti nechráni. Preto ak v krátkom čase neplánujete ďalšie dieťa, odporúčam zvoliť vhodnú, čisto gestagénovú antikoncepciu ktorá sa dá užívať aj pri dojčení.

Doba dojčenia

Veľmi rada by som dojčila a to čo najdlhšie. Aké zásady stravovania by som mala dodržať?
V princípe platí, že strava dojčiacej ženy by mala byť vyvážená a plnohodnotná. V tomto období vás už chute netrápia, preto môžete jest “s rozumom”. Tesne po pôrode sa odporúča vyhýbať sa korenistým, ostrým jedlám a jedlám, ktoré nafukujú. Inak obmedzenia nie sú. Mali by ste piť veľa vody, vyhýbať sa alkoholu a nefajčiť! Aby ste si bola istá, že nielen dieťa, ale aj vy dostanete všetko potrebné, odporúčam užívať komplexný a vyvážený multivitamínový a multiminerálový doplnok výživy. Ten zabezpečí dôležitý prísun potrebných výživných látok. Starostlivosť o dieťa a nočné dojčenie veľmi vyčerpáva, preto by mala mať dojčiaca matka všetko, čo jej organizmus potrebuje.

Odpovede na otázky boli poskytuté odborne spôsobilou osobou – lekárom. Napriek tomu je nevyhnutné každú odpoveď vnímať a nakladať s ňou len ako so všeobecným medicínskym názorom, tvrdením či informáciou. Odpoveď ani akúkoľvek jej časť v žiadnom prípade nemožno považovať za terapeutickú radu, určenie diagnózy (tak pozitívne ako ani negatívne) či odporučenie, určenie alebo nastavenie konkrétnej liečby. Za týmto účelom odporúčame osobne vyhľadať odborne spôsobilú osobu – lekára špecializovaného v príslušnom odbore, ktorý by mal byť na základe osobného stretnutia a vyšetrenia pacienta spôsobilý poskytnúť konkrétne informácie a uskutočniť prípadne zabezpečiť uskutočnenie relevantných úkonov a opatrení (napr. nastavenie konkrétnej liečby atď.).

Naše produkty

Adresa

Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika