V ambulancii

V ambulancii – lejdy.sk

Prvá návšteva u gynekológa

Kedy ísť po prvýkrát ku gynekológovi?

  • Keď začínate sexuálne žiť.
  • Keď máte problémy, bolesti, otázky, na ktoré potrebujeme odbornú odpoveď.
  • Keď máte silný alebo zapáchajúci výtok či problémovú menštruáciu.
  • Keď potrebujete predpísať antikoncepčné tabletky.
  • Keď viete alebo máte podozrenie, že čakáte dieťa.
  • Keď máte strach, že môžete mať pohlavnú chorobu.

Veľa dievčat si myslí, že po prvýkrát by mali zájsť ku gynekológovi až po prvom pohlavnom styku. Keďže každá začne pohlavne žiť v inom veku, mohlo by to byť príliš neskoro.

Dievčatá, ktoré sú ešte panny sa dajú vyšetriť cez konečník. Ak to anatomické pomery dovoľujú, tak cez pošvu. Lekár jednou rukou prehmatáva brucho zvonka a prstami druhej ruky si pomáha zvnútra. Zisťuje veľkosť maternice, tvar vaječníkov, prítomnosť myómov atď.

Ako to prebieha u gynekológa

Najprv sa lekár spýta, čo je dôvodom vašej návštevy, či máte problémy alebo otázky. Pri prvej návšteve vám lekár alebo sestrička vypíše kartu. Zistí, aké závažné ochorenia sa vyskytli vo vašej rodine alebo aké ste prekonali vy. Dôležité je pamätať si dátum poslednej menštruácie, na ten sa bude gynekológ pýtať pri každej návšteve.

Po rozhovore vám lekár vysvetlí, ako bude prehliadka ďalej prebiehať. Pôjdete si do kabínky vyzliecť nohavičky. Aby ste po ambulancii nepobehovali „dole bez,“ oplatí sa obliecť si dlhšie tričko alebo sveter. Potom nasleduje samotné vyšetrenie.

Uvedomte si, že gynekológ je lekár ako každý iný. K vyšetreniu pristupuje profesionálne, takže nie je dôvod sa hanbiť. Skontroluje, či je všetko v poriadku zvonku, prstami vyšetrí kŕčok maternice. Ak z neho vatovou tyčinkou zotrie aj vzorku na kultiváciu, bude mu pri vyšetrovaní chvíľku asistovať aj sestrička. Tá potom zoberie ster a odíde.

Prehmatanie brucha nie je tiež bolestivé, len pre niekoho trošku nepríjemné. Lekár môže vnútorné orgány skontrolovať aj pomocou ultrazvuku. Vyšetrenie trvá len krátko. Po prehliadke sa oblečiete, prípadne ešte absolvujete aj vyšetrenie pŕs.

Prevencia

Nezabudnite na prevenciu. Ku gynekológovi chodievajte pravidelne, aspoň raz ročne. Pri pravidelných prehliadkach sa robí aj ster ako prevencia rakoviny krčka maternice. Počas gynekologickej kontroly môžete s gynekológom prediskutovať aj užívanie antikoncepcie.

Naše produkty

Adresa

Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika