Ako elegantne prechádzať cez prechod
V období po štyridsiatke, ale skôr blížiac sa k päťdesiatke, sa každá žena dostáva do menopauzy. Ľudovo povedané – do prechodu. To, ako túto fázu nazveme, nie je úplne podstatné. Dôležité je sa s ňou vyrovnať elegantne a bez ujmy na psychickom či fyzickom zdraví. Internet toho popíše veľa. Po rozhovor na nie veľmi sexy, ale dôležitú tému, sme si zašli za doktorom Špankom.
Pán doktor, ste gynekológ a počas vašej praxe ste konzultovali, liečili a pomáhali stovkám žien. Vedia sa ženy vyrovnať s menopauzou bez podporných liekov? Dá sa to?
Iba malá časť žien prejde menopauzou úplne pokojne a bez výrazných ťažkostí, resp. len so zanedbateľnými problémami, ktoré vie zvládnuť bez akejkoľvek pomoci či liečby. Väčšia časť žien má ťažkosti, často veľmi výrazné, ktoré ju obmedzujú v bežnom živote.
Ženy v tomto období, okrem iného, trpia aj nespavosťou. Čo podľa vás proti tomu najviac funguje?
Nespavosť vyplýva so samotných príznakov klimaxu – hlavne nočných návalov tepla, nervozitou a predráždenosťou To má za následok ustavičné nočné budenie a logicky potom nevyspatosť a únavu. Ak takéto deje trvajú viac mesiacov, je to zlé a podpisuje sa to na výkonoch i psychike. Nutná je zväčša hormonálna substitučná liečba pomocou estrogénov, eventuálne v kombinácii estrogén/gestagén. Podmienkou pri nasadení liečby je dobré zdravie a negatívna mamografia. U žien, kde sú príznaky “slabšie”, resp. nie sú pripravené pre hormonálnu substitúciu, existuje tiež riešenie. Ženy si môžu dosť výrazne pomôcť peľovým zrnom (Sérelys), prípadne fytoestrogénmi. Niekedy pomôžu i bylinné čaje podporujúce uvoľnenie a navodzujúce spánok.
Ide prechod a stres ruka v ruke? Zvykne sa hovoriť: „nervózna ako žena v prechode”. Čo s tým?
Áno. Estrogénový deficit, a s tým spojená strata výkonnosti, vedie hlavne u žien, ktoré majú psychicky alebo fyzicky namáhavú prácu, k stresu. Ten ešte zhoršuje zdravotný stav. Tiež často trpí aj okolie ženy. Napríklad v práci/ manažérky bez liečby/ alebo v rodine /manžel deti/.
Často sa vraví, že pohyb lieči. Dá sa to povedať aj o menopauze? A existuje druh športu, ktorý je osvedčený a zaberá?
Dôležité je mať pravidelnú pohybovú aktivitu. Tiež dostatočný prísun vápnika a vitamínu D – a to ideálne už desať rokov pred menopauzou. Zdôrazňujem to preto, že počas klimaxu sa takto dá predchádzať riziku osteoporózy. Ak sa k tomu pridá pravidelný pohyb, tak pomôžeme nárastu kostnej hmoty a teda i touto formou pomôžeme predísť alebo pomôcť poklesu vzniku osteoporózy. Ak ste sa pýtali na druh športu, tak podľa mňa je dôležité hýbať sa pravidelne. Každý z nás inklinujeme k inému druhu činnosti. Dôležitá je spomínaná pravidelnosť a kombinácia pohybu, ktorý sa dá vykonávať celoročne. Napríklad dlhé prechádzky, beh, bicykel, plávanie, fitnes, pilates, joga.
Dnes je moderné riešiť bolesti tela najmä prírodnou cestou. Viete odporučiť ženám vami osvedčenú kombináciu bylín a preparátov?
Ak sú príznaky skutočne výrazné, tak na základe môjho názoru a dlhoročných skúseností môžem povedať, že pomôže vhodne a prísne individuálne nakombinovaná hormonálna substitúcia. Jej pôsobenie je potrebné zhodnotiť po dvoch rokoch a na základe aktuálneho stavu, výsledkov a pocitov pacientky je potrebné navrhnúť ďalší postup. Môže ísť o inú kombináciu preparátov, zmenu liekovej formy alebo jej úplné vysadenie. Následne môže pokračovať prírodná liečba. Najlepšiu skúsenosť máme s peľovým zrnom, ktoré obsahuje aminokyselinu tryptofan, ktorá sa v tele metabolizuje na serotonínum/ hormón “šťastia (a melatonín/ mediátor spánku). Na trhu je dostupný aj veľký výber fytoestrogénov, ktorých účinnosť je však nižšia. Čaje sú výborný podporný prostriedok a môžu byť nápomocné ako riešenie pri už v úvode spomínaných slabých prejavoch menopauzy, alebo ako podpora po vysadení liečby.
Ženy v období menopauzy často priberajú alebo opúchajú. Čím to je a ako si pomôcť?
V období menopauzy a post menopauzy ktorá zahŕňa až tretinu života ženy sa spomaľuje celkový metabolizmus. A preto prichádza aj k nárastu hmotnosti. Teda pri nezmenenom pomere -príjem a výdaj- začne žena priberať.
Samotná hormonálna substitúcia môže znížiť hmotnosť v priemere o 2 kg a obvod stehna približne o 3 centimetre. Úprava životosprávy a primeraná pohybová aktivita je doslova nutná. Zvyknem upozorňovať, že je vhodné, aby ženy o seba dbali a nevchádzali do menopauzy s vážnou nadváhou, pretože potom sa im stav a kvalita života ešte zhoršia. Nehovorím o chorobnej závislosti na výzore a váhe. Ale na zdravom tele a udržateľnej pohyblivosti tela.
Máte pre naše čitateľky, alebo možno aj pre ich partnerov, radu na záver?
Samozrejme, že ako gynekológ odporúčam pravidelné – minimálne ročné kontroly u gynekológa a absolvovanie vyšetrení. Takto sa dá zabezpečiť, že sa odhalia prvé príznaky vstupu do menopauzy. Včasná konzultácia a podrobné zistenie stavu a situácie pomôže predísť mnohým prejavom, ktoré znižujú kvalitu života ženy, ale i jej okoliu. Správne zvolená liečba eliminuje príznaky menopauzy a výrazne znižuje neskoršie riziká, ako už spomínaná osteoporóza, ICHS, inkontinencia, zhoršenie sexuálnych funkcií a iné.
Hoci nástup menopauzy v našich zemepisných šírkach je okolo 51 roku života, môže sa stať, že nastane skôr. Vtedy, ak si lekár nie je istý, pomôže mu laboratórne stanovená hladina FSH a Estrogénu E2. Dôležité je konzultovať aj liečbu po rôznych gynekologických operáciách, keď žena príde o vaječníky pred 50 rokom života.
Aj keď žijeme v dobe internetu, tak ženy sú často neinformované o všetkých úskaliach klimaxu. No a okrem žien by mali byť informovaní aj partneri. Mali by sa o tému zaujímať. Istotne existujú rôzne všeobecne zaužívané frázy, niekedy ide až o znevažovanie žien v tomto období. Na tému žena v prechode sa aj vtipkuje, ale treba si uvedomiť, že je to normálna súčasť našich životov. Ak je partner informovaný a správne pochopí situáciu a toto životné obdobie hormonálnej búrky, vie byť svojej partnerke skutočnou oporou.
VIZITKA: Absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1989, Atestáciu II. stupňa v roku 1996. Má tridsaťročnú klinickú prax na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UK a UN Bratislava a 25 ročnú prax v súkromnej gynekologickej ambulancii. Venuje sa už 20 rokov internetovému poradenstvu, poskytuje komplexnú diagnostiku a liečbu gynekologických a onkogynekologických ochorení, vrátane operačnej liečby, komplexné služby a poradenstvo v pôrodníctve, a tiež odborné poradenstvo v oblasti antikoncepcie a hormonálnej substitučnej liečby. V roku 2003 absolvoval zahraničnú stáž na University of Alberta, Edmonton. Pravidelne publikuje v lifestylových, ale i odborných časopisoch, prednáša na workshopoch a kongresoch doma i v zahraničí. Je spoluautorom celoštátnej učebnice pre lekárske fakulty.
Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Adresa
Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika