Najlepšia antikoncepcia podľa veku
20 až 30 rokov
V tomto veku sa už ženy začnú zodpovednejšie zaoberať ochranou pred otehotnením. Výhody hormonálnej antikoncepcie ich lákajú, ale majú obavy z vedľajších účinkov, predovšetkým, že priberú. Pravda je taká, že priemerne ženy, ktoré užívajú tabletky priberú za rok asi pol kila. Ženy, ktoré antikoncepciu neužívajú priberú v priemere tiež asi pol kila. Niektorá antikoncepcia, predovšetkým staršie preparáty, zadržiava vodu v tele, a to je dôvod, prečo si žena pripadá väčšia. Najmodernejšie antikoncepčné tabletky s drospirenónom pôsobia proti nadmernému zadržiavaniu tekutín, takže priberania sa už netreba obávať. Samozrejme, ak sa nezačnete prejedať alebo sa prestanete hýbať.
Užívanie antikoncepcie môže mať priaznivý účinok u žien, ktoré majú sklon k tvorbe cýst na vaječníkoch. Niektoré mamičky, ktoré dojčia, si myslia, že počas dojčenia sú chránené pred otehotnením. Nie je to ale úplne pravda. Dojčenie je ako-tak spoľahlivá ochrana vtedy, keď dieťatko papá veľmi pravidelne každé dve, najviac tri hodiny vo dne aj v noci. Stačí, aby iba raz prešiel dlhší interval, napríklad štyri hodiny a môžu počať ďalšieho potomka. Pre dojčiace mamičky je vhodná gestagénová antikoncepcia, ktorá nebráni tvorbe mlieka. Jej nevýhodou je, že pri jej užívaní sa môže dočasne zhoršiť pleť alebo objaviť nepravidelné krvácanie.
30 až 40 rokov
Podľa väčšiny gynekológov sú pre ženy v tomto veku vhodnejšie ultranízkodávkované hormonálne antikoncepčné prípravky (obsah estrogénu je asi 15 – 20 mcg) s modernými typmi gestagénov. Výber záleží na zdravotnom stave, hmotnosti a preferenciách. Pokiaľ užíva monofázickú antikoncepciu – takú, kde je všetkých 21 tabletiek rovnakých – a vynecháte 7-dňovú pauzu, nemusíte mať menštruáciu vôbec.
40 až 50 rokov
Ženy v tomto veku už obvykle tehotenstvo neplánujú ani nepočítajú s tým, že by ešte prípadne otehotnieť mohli. Riziko podceňujú a chránia sa len neistými metódami. Okrem ochrany im však kombinovaná hormonálna antikoncepcia zlepší pravidelnosť menštruácie aj jej intenzitu. Ďalšou výhodou hormonálnej antikoncepcie je, že pomáha s predmenštruačným syndrómom a dokonca môže predchádzať zápalom malej panvy a nádorom vaječníkov. Pri dlhodobej antikoncepcii je aj zo zdravotného hľadiska výhodný vnútromaternicový hormonálny systém, ktorý okrem iného výrazne oslabí intenzitu menštruačného krvácania.
50 a viac
V tomto veku klesá tvorba ženských hormónov. Začínajú prevažovať mužské hormóny a ich vplyv sa môže prejaviť napríklad nadmerným ochlpením. Z hormonálnej antikoncepcie dokáže gestagén potlačiť účinok mužských pohlavných hormónov. Hormonálna antikoncepcia s antiandrogénnymi gestagénmi dobre ovplyvňuje kvalitu pleti a vlasov ako aj metabolizmus tukov. Niektorým ženám môže lekár predpísať hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu liečbu, pretože im môže pomôcť s fyzickými a psychickými problémami spojenými s prechodom.
Lekár sa neriadi všeobecnými teóriami, ale predpíše vám antikoncepciu presne na mieru, podľa vašich individuálnych požiadaviek a potrieb.
Adresa
Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika