Čím menej hormónov, tým lepšie?
Veľa mýtov o hormonálnej antikoncepcii pochádza ešte z jej počiatkov, kedy obsahovala skutočne veľké dávky hormónov. Túžba po čo najnižšom množstve hormónov v antikoncepcii nemusí byť pre každú ženu tým najlepším riešením.
- Ultra nízkohormonálnu, s obsahom EE 15 mcg
- Veľmi nízkohormonálnu, s obsahom EE 20 mcg
- Nízkohormonálnu, s obsahom EE 30 mcg až 35 mcg
- S kolísavým množstvom hormónov
Ženám, ktoré nemajú pravidelný menštruačný cyklus, trpia veľmi silnou menštruáciou alebo špinením, sa zvyknú odporúčať preparáty s obsahom 30 až 35 mcg estrogénu alebo trojfázová antikoncepcia, ktorá sa snaží kopírovať prirodzený cyklus.
Veľmi nízkodávková antikoncepcia môže byť vhodná pre ženy od 35 rokov. Lekári ju preferujú aj pri sťažnostiach užívateliek na pocit napätia v prsníkoch, napínaní na vracanie, depresiách a pre ženy trpiace bolesťami hlavy. Pri týchto preparátoch, ktoré obsahujú iba 20 mcg estrogénu, hrozí riziko špinenia a krvácania. Tabletky sú však stále spoľahlivo účinné. Pokiaľ sa stav nezmení ani po 4 mesiacoch, je lepšie veľmi nízkodávkovú antikoncepciu zmeniť.
Ultra nízkodávková antikoncepcia obsahujúca iba 15 mcg estrogénu je najvhodnejšia pre ženy v období prechodu či silné migreničky.
Antikoncepčné tabletky obsahujú buď dva druhy ženských hormónov, estrogén a gestagén – kombinované tabletky alebo len gestagén – gestagénová antikoncepcia, zvaná aj minipilulky. Estrogén v tabletkách je etinylestradiol (EE) a estradiolvalerát. Gestagén (hormón žltého telieska) je v tabletkách odlišný v type aj použitom množstve.
Podľa typu hormónu – gestagénu máme:
Antikoncepčné preparáty s obsahom gestagénu I. generácie
(noretisterón, etynodiol diacetát, lynestrenol, norethynodrel)
Výhody: okrem antikoncepčného účinku môžu znížiť krvácanie.
Nevýhody: môžu spôsobovať nečistoty pleti, výraznejšie ochlpenie na nohách a rukách, prípadne i na tvári, výnimočne i vypadávanie vlasov.
Antikoncepčné preparáty s obsahom gestagénu II. generácie
(norgestrel, levonorgestrel, norgestrion)
Výhody: vplyv podobný vplyvu mužských hormónov je výrazne nižší ako u predchádzajúcej generácie.
Nevýhody: zvyškový efekt podobný mužským hormónom nie je úplne odstránený.
Antikoncepčné preparáty s obsahom gestagénu III. generácie
(desogestrel, gestodén, norgestimát)
Výhody: chránia pred rozvojom aterosklerózy a jej komplikácií (infarkt myokardu, mozgové cievne príhody).
Nevýhody: mierne zvýšené riziko hlbokej žilovej trombózy oproti užívateľkám antikoncepcie, ktoré neobsahujú desogestrel alebo gestodén.
Antikoncepčné preparáty s obsahom gestagénu IV. generácie
(drospirenón, dienogest, cyproterónacetát, chlórmadinonacetát)
Výhody: užívateľka nepriberie z dôvodu viazania vody, ktoré spôsobuje estrogén ani nemá problémy s pocitom napätia v prsiach. Brzdia vplyv mužských hormónov, ktoré spôsobujú nadprodukciu mazu, preto zlepšujú stav akné, liečia seboreu, problémy s mastnou pleťou a vlasmi, pomáhajú pri problémoch so zvýšeným ochlpením.
Gestagénová hormonálna antikoncepcia
Tabletky, ktoré obsahujú iba jeden hormón – gestagén, zvané aj minitabletky.
Sú vhodné pre disciplinované ženy, pretože spoľahlivo účinné sú iba vtedy, ak sa užívajú denne v rovnakom čase. Zabudnúť užiť tento typ antikoncepcie sa môže maximálne tri hodiny. Keďže minipilulky neobsahujú estrogén, nemajú vedľajšie účinky, ktoré pôsobia na tlak krvi a zrážanie krvi.
Výhody: spravidla vhodné pre dojčiace ženy,ženy ktoré nesmú resp. nemali by užívať estrogén (napr. fajčiarky nad 35 rokov,ženy trpiace kardiovaskulárnymi ochoreniami…) , pre ženy nad 40 rokov, ktorým ubúda gestagén a tento druh antikoncepcie im ho dopĺňa.
Nevýhody: nepravidelnosti v menštruačnom cykle, špinenie.
Adresa
Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika