Moderná antikoncepcia chce ženám vyhovieť

Hormonálna antikoncepcia súčasnosti predstavuje komplexnú starostlivosť o ženské zdravie, nechráni len pred neželaným počatím.

Veľkým míľnikom v zdravotníctve, ale aj v pohľade na rolu ženy v spoločnosti, bol vznik antikoncepcie, ktorý umožnil dovtedy nevídané – detabuizoval tému sexu, poskytol budúcim rodičom, najmä ženám, možnosť plánovania rodičovstva a väčšiu zodpovednú slobodu v oblasti sexuality. V modernom svete priniesla antikoncepcia s jej základnými vlastnosťami aj iné zdravotné benefity ako je len ochrana pred počatím. Pomáha optimalizovať reprodukčné zdravie ženy. Na európskom kontinente je najužívanejšou a najdôveryhodnejšou formou antikoncepcie tabletková. Napriek tomu je dodnes stigmatizovaná a mnoho žien sa jej vyhýba pre obavy o svoje zdravie. Moderná medicína však prináša každý rok vylepšenia aj v tejto oblasti, aby vyhovela špecifickým požiadavkám žien a prinášala spolu s inými zdravotnými benefitmi čoraz viac bezpečnosti.

 

Hormóny ako ochrana aj prevencia

Hormonálna antikoncepcia súčasnej doby predstavuje pre ženu okrem takmer absolútnej ochrany pred otehotnením aj mnoho prínosov neantikoncepčného charakteru. „V určitých prípadoch sa predpisuje napríklad pri liečbe endometriózy, úspešne ňou možno riešiť poruchy menštruačného cyklu, akým je napríklad silné a časté krvácanie (hypermenorea, menoragia), ktoré spôsobuje chudokrvnosť a je typické najmä pre mladé dievčatá alebo naopak pre ženy v menopauze,“ vysvetľuje gynekológ doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. Možno ňou zmierniť aj bežné príznaky predmenštruačného syndrómu, akými sú bolesti hlavy, bolesti v panvovej oblasti, napätie v prsiach či zmeny nálad. Za benefit možno považovať aj lepšie plánovanie samotnej menštruácie v závislosti od dávkovacieho režimu antikoncepcie. „Je tiež obecne známe, že hormonálna antikoncepcia pôsobí preventívne proti závažným chorobám ako rakovina vaječníkov, maternicovej sliznice, proti niektorým nezhubným nádorom prsníkov a určitým typom cýst na vaječníkoch a prsiach. Štúdie tiež dokazujú, že u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, je výrazne nižší výskyt mimomaternicového tehotenstva. Pozitívne účinky boli preukázané aj pri akné“ vymenúva doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Diskrétne tabletky

Antikoncepčných prípravkov na trhu je mnoho. Delia sa na hormonálne a nehormonálne, krátkodobé a dlhodobé, reverzibilné a nereverzibilné (sterilizácia). Práve hormóny sú však pridanou hodnotou pre ženy, ktoré antikoncepciou nechcú riešiť len samotnú prevenciu otehotnenia. Hormonálna antikoncepcia sa vyrába vo forme tabletiek, vaginálnych krúžkov, náplastí, injekcií, podkožných implantátov či vnútromaternicového telieska. Tabletková forma však ostáva stále prvou voľbou žien a odporúčanou medzi odborníkmi. Je diskrétna, dobre manažovateľná, je možné ju kedykoľvek prerušiť alebo zmeniť. „Po vysadení hormonálnej antikoncepcie kvôli plánovanému otehotneniu je dokonca návrat k pôvodnej aktivite vaječníkov (schopnosť otehotnieť) pomerne rýchly a otehotnenie je porovnateľné ako u žien, ktoré využívajú nehormonálne metódy antikoncepcie,“ hovorí MUDr. Vladimír Cupaník, CSc.

 

Telo a „cudzie“ hormóny

Pre ženské telo sú typické hormóny estrogén a progesterón. Ich syntetické ekvivalenty sa nachádzajú v tabletkovej antikoncepcii buď v kombinácii estrogénu s gestagénom (syntetický progesterón), alebo je obsahom hormonálnej antikoncepcie len 1 hormón – gestagén.Vďaka pravidelnému užívaniu v ženskom tele upravujú niektoré biologické procesy a pre ženy so zdravotnými problémami môžu prinášať množstvo benefitov, najmä, ak ide o reprodukčné zdravie. „V súčasnej dobe je na trhu veľké množstvo moderných antikoncepčných prípravkov, ktoré pri správnom výbere neškodia zdraviu, nespôsobujú priberanie na váhe a netlmia chuť na sex. Hormóny v antikoncepčných prípravkoch síce nie sú telu vlastné látky, ale svojim chemickým zložením sa im veľmi podobajú. Ich vzájomný pomer je niekedy dokonca výhodnejší než v prirodzenom cykle. Hormonálna antikoncepcia znižuje riziko rakoviny vaječníkov a maternicovej sliznice o 40 až 60 %. Tieto čísla sa týkajú preparátov s nízkym obsahom estrogénov,“ hovorí Tomáš Fait. Estrogén a gestagén možno nájsť v klasickej kombinovanej hormonálnej antikoncepcii. Najnovšie sa tabletky zjednodušujú a pri ich vývoji sa vynecháva práve estrogén, ktorý môže u niektorých žien spôsobovať nežiadúce vedľajšie účinky a tak predstavovať pre mnohé ženy obavu z možného výskytu hlbokej žilovej trombózy.
„Z pohľadu mechanizmu účinku, estrogén bráni rastu folikulov, teda vývoju potenciálne oplodniteľného vajíčka. Syntetický progesterón (gestagén) drospirenón zase v 99 % potláča ovuláciu- čiže nedochádza k uvoľneniu vajíčka do vajcovodu. Zároveň zahusťuje hlien v krčku maternice, čím bráni prieniku spermií do maternice. Trend vo vývoji nových – moderných antikoncepcií je obsah len gestagénu bez estrogénu. Z pohľadu prirodzenosti pre telo a jemu blízkych hormónov je po progesteróne najoptimálnejší práve gestagén drospirenón,“ vysvetľuje odborník zo Sanatória Koch.

Šetrnejšia a inovatívna

Perorálna antikoncepcia s obsahom gestagénu drospirenónu bez estrogénu, predstavuje míľnik súčasnej medicíny. „Antikoncepcia bez estrogénu bráni vzniku ovulácie, teda uvoľneniu vajíčka, a súčasne má vplyv na hustotu hlienu v krčku maternice. Zahusťuje ho a tým bráni prieniku spermií do maternice,“ objasňuje MUDr. Vladimír Cupaník, CSc. Drospirenón má pozitívne účinky v zmysle, že nespôsobuje zadržiavanie vody v organizme, čo môže mať súvis so zmenou hmotnosti, neovplyvňuje hodnoty krvného tlaku, dokonca u žien s hraničnou hypertenziou krvný tlak znižuje. Okrem toho má priaznivý vplyv na dobrú kvalitu pleti. Neovplyvňuje cholesterol a nemá vplyv na hemokoaguláciu. Ide teda o gestagén s vlastnosťami blízkymi prirodzenému progesterónu. Vývoju antikoncepcie s obsahom len drospirenónu bez estrogénu predchádzalo 13 rokov výskumu. Rozsiahle klinické štúdie absolvovalo viac ako 2000 žien a 103 adolescentiek, u ktorých počas viac ako 20 000 cyklov nedošlo k žiadnym tromboembolickým príhodám. Vysoký bezpečnostný profil je jednou z hlavných atribútov tejto antikoncepcie bez estrogénu. Okrem toho obsahuje len minimálne množstvo drospirenónu pre zachovanie antikoncepčnej účinnosti a je vhodná pre široké spektrum žien, od adolescencie až po menopauzu. „Antikoncepčný účinok, teda spoľahlivosť jednozložkovej antikoncepcie, ktorá obsahuje len gestagén, v tomto prípade drospirenón, je rovnaká ako u kombinovaných prípravkoch a navyše spokojnosť užívateliek s touto novou gestagénovou antikoncepciou je až 97 %“ potvrdzuje lekár Vladimír Cupaník. Okrem toho prináša táto nová jednozložková antikoncepcia aj unikátny režim užívania 24+4, kedy sa užíva 24 aktívnych tabliet, ktoré obsahujú hormón drospirenón a nasledujú 4 placebo tablety bez obsahu hormónu. „Tento systém umožňuje žene navodiť krvácanie „z vysadenia“ v pauze bez hormónov a užívať tak aj menej hormónov ako pri tabletách s obsahom len gestagénu,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Fait, PhD. Táto nová antikoncepcia, s obsahom len drospirenónu bez tromboembolických príhod potvrdených v rozsiahlych klinických ,štúdiách, je preto vhodnou voľbou pre široké spektrum žien, ktorým by kombinované preparáty s obsahom estrogénu mohli spôsobiť nežiadúce vedľajšie účinky, vrátane dojčiacich matiek. 

doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

MUDr. Vladimír Cupaník, CSc.

Naše produkty

Adresa

Exeltis Slovakia s.r.o.
Prievozská 4D
821 09 Bratislava
Slovenská Republika